ДП Чернівецький лісгосп

Інформація щодо звернення народного депутата України М. Павлюка

Розглянувши звернення народного депутата України М.Павлюка, яке адресоване Чернівецькій облдержадміністрації з приводу можливого перевищення службових повноважень та заподіяння своїми діями значної матеріальної шкоди державі мною – директором ДП «Чернівецький лісгосп», повідомляю наступне.

         З приводу цього твердження слід зауважити  що,  в період з 2014 по листопад 2018 року директором ДП «Чернівецький лісгосп» був не я, а Тимофєєв О.П. З грудня 2018 року по 14 травня 2019 року я, як головний лісничий  лісгоспу та перший заступник директора ,  згідно підпункту 7.5 статті 7  Статуту ДП «Чернівецький лісгосп» та за відсутністю наказу про тимчасове покладання обов’язків директора на іншу особу, я виконував обов’яки директора. Наказом Держлісагентства України я був призначений на посаду директора лісгоспу з 15 травня 2019 року.

         Тобто, порушення вимог чинного природоохоронного законодавства, які були виявлені співробітниками  Державної екологічної інспекції за період 2014-2018 років в ДП «Чернівецький лісгосп», що  завдало  збитків державі на суму більше 5 млн. гривень, та які зазначені в депутатському зверненні, були допущені в період, коли директором Підприємства  був Тимофєєв Олександр Петрович,  тобто  не відносяться до періоду моєї роботи директором Підприємства.

         Стосовно виявлених порушень вимог чинного, на той час, природоохоронного законодавства  повідомляю наступне.

         Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області в листопаді 2015 року була  проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в ДП «Чернівецький лісгосп» за наслідками якої прийшли до висновку, що в  Ревнянському лісництві впродовж 2014 року згідно  лісорубних квитків, які були виписані на підставі затверджених Чернівецьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства планів, проведення санітарно-оздоровчих заходів  на території ландшафтного заказника «Цецино», який є заказником загальнодержавного значення, які також були погоджені начальником Департаменту екології та туризму Чернівецької ОДА, нібито  було незаконно зрубано 218 сиростучих дерев та 59 вітровальних та сухостійних дерев, тобто без отримання відповідного ліміту та без спеціального дозволу, чим причинено шкоду державі в сумі 2 874 390, 26 грн.

         Оскільки ці висновки спеціалістів екологічної інспекції суперечили чинними на час проведення даних рубок статям 69, 70-71  Лісового кодексу України, Правилам поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою КМУвід 12.05.2007 року №724, статті 10 зу «Про рослиннимй світ» , статті 9-1 ЗУ «Про природно-заповідний фонд»,  Положенню про порядок встановлення лімітів на використання природних ресурсів в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затверджених Постановою КМУ від 10.08.1992 року №459, Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затверджених Постановою КМУ від 23.05.2007 року №761, Санітарним правилам в лісах України, затверджених Постановою КМУ від 27.07.1995 року №555, висновку науково-правової експертизи щодо правового регулювання з питань виконання заходів, пов’язаних з веденням лісового господарства в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду РАДИ науко-правових експертиз при Інституті держави і права ім.. В.М.Корецького НАН України від 27.08.2013 року за №126/74-е, листа Держагенства лісових ресурсів України «Щодо встановлення лімітів на території ПЗФ» №02-27/7300-17 ваід 27.09.2017 року, яким роз’яснено, що вимоги щодо встановлення лімітів під час проведення рубок з поліпшення якісного складу лісів та території ПЗФ є неправомірними, адміністрацією ДП «Чернеівецький лісгосп» були подані заперечення на ці висновки, однак вони залишились без належного реагування з боку керівництва екологічної інспекції.

         За результатами перевірки екологічна інспекція Чернівецькій області виставила претензію Підприємству, яка не була задоволена з підстав, зазначених вище.

         Після цього, екологічна інспекція Чернівецькій області звернулась в Господарський суд в Чернівецькій області з позовом до ДП «Чернівецький лісгосп» про стягнення шкоди в сумі 2 874 390, 26 грн.

         В господарському суду відбулось декілька судових засідань з розгляду заявлених позовних вимог, останнє засідання було призначено судом  на 11 жовтня 2016 року, однак за вказівкою тодішнього директора ДП «Чернівецький лісгосп» Тимофєєва О.П. ні я, як один із представників Підприємства у судовому засіданні при  розгляді даної справи за ДОВІРЕННІСЮ керівника лісгоспу Тимофєєва О.П., ні інші два представника в судове засідання не зявились, оскільки крім того що Тимофєєв О.П. заборонив, ще й  за своїм підписом подав до суду необгрутоване  КЛОПОТАННЯ (що позбавило можливості представників лісгоспу брати участь в засіданні)  про відкладення розгляду справи, яке відповідно судом не було задоволено, крім того представники лісгоспу були позбавлені можливості  прийняти участь в кінцевих дебатах та відстояти свою позицію про необґрунтованість та безпідставність  позовних вимог екологічної інспекції, що і призвело до того, що суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.

         Дане рішення суду було оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду і при розгляді апеляційної скарги представникам ДП «Чернівецький лісгосп», в ході неодноразових судових засідань було доведено необґрунтованість та безпідставність  позовних вимог екологічної інспекції в частині проведення санітарно-оздоровчих заходів на території ландшафтного заказника «Цецино», який є заказником загальнодержавного значення, було незаконно зрубано 218 сироростучих дерев та 59 вітровальних та сухостійних дерев. Апеляційним судом скарга була задоволена частково, з Підприємства було стягнуто тільки 313 345,26 грн. за пошкодження дерев не відведених в рубку, засмічення лісу, в частині проведення санітарно-оздоровчих заходів в заказнику «Цецино» на суму 2 561 45 грн. позовні вимоги були визнані безпідставними і в позові екологічній інспекції постановою Львіського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 року,  було ВІДМОВЛЕНО.

         Екологічною інспекцією в Чернівецькій області на дану постанову була подана касаційна скарга, справа в Вищому господарському суді України була призначена для розгляду на 26 червня 2017 року, однак тодішній директор ДП «Чернівецький лісгосп» Тимофєєв О.П. відмовився видавати ДОВІРЕНННОСТІ та  відряджати представників Підприємства для їх  участі в розгляді касаційної скарги, тобто позбавив їх  можливості відстояти свою позицію про необґрунтованість та безпідставність  позовних вимог екологічної інспекції, направив електронною поштою за своїм підписом необґрунтоване клопотання до касаційного суду про відкладення розгляду касаційної скарги судом, яке відповідно було відхилено, що в комплексі  і призвело до того, що касаційний суд скасував рішення (постанову) Львівського апеляційного господарського суду, тобто позовні вимоги екологічної інспекції в Чернівецькій області ЗАДОВОЛЬНИВ в повному обсязі.

          Слід також зауважити, що відповідно до підпункту 7.3 та 7.4 статті 7 Статуту ДП «Чернівецький лісгосп» директор самостійно вирішує всі питання діяльності Півдприємства, несе відповідальність за стан діяльності Підприємства, тобто без рішення директора про видачі довіренностей, представники лісгоспу не могли прийняти участь в розгляді справи, а  крім того, саме директор несе відповідальність за стан діяльності Підприємства, а не головний лісничий, про що йдеться в депутатському зверненні.

         Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області у вересні 2017 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в ДП «Чернівецькій лісгосп» за результатами якої були нараховані збитки  в сумі 2 287 238,5о грн. з тих же підстав, а саме,  проведення санітарно-оздоровчих заходів  на території ландшафтного заказника «Цецино», який є заказником загальнодержавного значення  без отримання відповідного ліміту та без спеціального дозволу.

         Даний спір розглядався судом першої та апеляційної інстанції, однак позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, і ніякої перспективи у Підприємства виграти спір не було,  оскільки на той час вступило в силу (діяло) рішення Вищиго господарського суду України  з аналогічного питання, а саме, яким позовні вимоги Державіної екологічної інспекції було задоволено, і суди першої та апеляційної інстанції на нього посилались при прийнятті рішення,  тому  ДП «Чернівецький лісгосп» Касаційну скаргу не подавало.

         Слід зауважити, що при проведенні санітарно-оздоровчих заходів на території ландшафтного заказника «Цецино», який є заказником загальнодержавного значення, як і при проведенні перевірки, розгляду справи в судах, директором лісгоспу також був Тимофєєв О.П.

         Стосовно твердження в запиті про прийняття мною, як директором підприємства протиправних та не ефективних рішень, що в свою чергу загрожують фінансовому стану Підприємства, призводять до знищення лісів, повідомляю, що за період мого перебування на посаді директора ДП «Чернівецький лісгосп» не було допущено заборгованості з виплати заробітної плати працюючим, відсутня будь яка заборгованість зі сплати платежів до бюджетів різних рівнів, крім того, не скорочено жодного робочого місця (колектив збережено в чисельності станом на момент призначення мене на посаду в 2019 році). На сьогоднішній день всі працюють в режимі повного робочого дня.

Слід також зауважити, що за 1 квартал 2020 року Підприємство збільшило чистий дохід від реалізації продукції, по відношенню до 1 кварталу 2019 року, на 1 млн. 732 тис грн., що підтверджується звітами фінансової діяльності, які є публічними і доступними для ознайомлення.

За час мого перебування на посаді, правоохоронними органами жодної посадової особи підприємства не було притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства, що ставить під сумнів твердження про вчинення мною протиправних дій чи прийняття протиправних рішень. За результатами проведених перевірок різними контролюючими органами не виявлено порушень чинного законодавства.

 

                                                                                                                                                                       Вадим Скакун